Hétköznapi tudománypolitika. Alulnézet, ahol a csizma talpa a meghatározó élmény. Karcolatok a mezőgazdasági géntechnológiáról és az agrokemizálásról, tudományos hírek értelmezése
Valószínűleg a legnehezebb, de egyben a legtöbb meglepetést tartogató rész lesz az, amibe most belevágok, hiszen az elérhető szűkös forrásokon is látszik, hogy szabadalmakkal körülkerített terület ez, ahol a nemzetközi ismeretterjesztés nagy késéssel követi csak az eseményeket. A hazai orvostudomány nem éppen nyitott és kommunikatív ezen a területen, saját belügyének tekinti a 2006 óta felgyorsult változásokat. A GM-mikroszervezetek által előállított inzulin kiemelhető példa arra (címkép), hogy az orvostudomány régen – 1986 óta – használta már ezeket a gyógyszereket, miközben a súlyos vitáink a bevezetés előtt álló GM-növényeken keresztül a mezőgazdasági géntechnológia formáira és tényeire fókuszált. Megjegyezhetjük, hogy a gyógyszerészeti és mezőgazdasági felhasználás között több alapvető különbség van.
A gyógyszerészetben zárt fermentorban (216. kép) GM-szervezet/GM-sejtvonal állít elő ritka, gyógyászati fehérjét, amit körültekintően tisztítanak, majd felhasználnak (vö. zárt technológia). Eközben a GM-mag elvetésre kerül, majd a GM-növény szabadon szórja a pollenjét, kereszteződik a természetben módosítatlan formáival, hoz létre interspecifikus (faj-) és intraspecifikus (fajta-) hibrideket (vö. nyílt technológia). Ezen az úton a transzgén kikerül az ellenőrzésünk alól, és idegenbeporzóknál a vele egyidőben virágzó hagyományos fajtában is megjelenhet. A géntechnológiával módosított szervezet (GMO) és hasznosított, kissé különböző fehérjetermékének (rekombináns) szabályozása ma eltér egymástól. A GM-élőlények közvetlen (mezőgazdaság) és közvetett (termékeit használja a gyógyszerészet) használata más típusú megítélést és szabályozást igényelnek.
További lényegi különbség, hogy míg a módosított fehérjék/peptidek használata (sokszor nincs választási lehetőség) jó esetben az orvos és a beteg közös mérlegelése után történik, addig a GM-növényeket és GM-állatokat élelmiszerként fogyaszthatjuk. Az élelmiszerek azonban sokfélék és egymással helyettesíthetők. A választási lehetőség nagy. A GMO-jelölés adhat arra lehetőséget, hogy a fogyasztó dönthessen. Az Egyesült Államokban nincs kötelező GMO-jelölés, így ez a jog nem érvényesülhet, szemben az elővigyázatosság elve alapján szabályzó Európai Unióval. Az engedélyezés eltérése sokféle kereskedelmi konfliktust eredményezhet a két államszövetség között.
A rekombináns fehérjék és peptidek tápcsatornán át alkalmazható formái ritkák, hiszen ott a fehérjeemésztésnek vannak kitéve. Ehhez a fehérjéket (pl. vakcina) módosítani kell, amelyet növényekkel (pl. burgonya és paradicsom – Norwalk vírus, banán – hepatitis B stb.) való termeltetéssel oldhatnak meg. A vakcina-termelő növények (a glikolizáció során xilóz kerül a fehérjére) hasonlóan szigorú elbírálás alá kell hogy essenek, mint a mezőgazdasági felhasználáskor. Különösen vonatkozik ez idegenbeporzókra, de ez esetben a fakultatív önbeporzókra is. Nem véletlen szerintem, hogy a fejlődő világban próbálják ezek termeltetését és felhasználását megoldani. Közülük a vegetatív szaporítású növényfajok (pl. banán és burgonya) a legjobb megoldások, hiszen ezek módosított génállománya nem könnyen kerül be így a köztermesztésbe. Általában a rekombináns gyógyszereket infúzió vagy injekció formájában közvetlenül juttatják a vérkeringésbe.
Az európai gyógyszer-engedélyezést az Európai Gyógyszerészeti Ügynökség (European Medicines Agency, EMA) végzi, amely gyógyszerészeti területen az amerikai FDA-hoz hasonló tevékenységet végez. Mindkét terület engedélyeztetése a biohasonló (biosimilar, follow-on-biologics) vegyületek engedélyeztetése területén máig bajban van.
A napjainkban rendkívül erőteljesen növekvő piacú, géntechnológiával előállított fehérje/peptid gyógyszereink csoportjaiból az alábbiakat emelhetjük ki: citokinek, interferonok, interleukinek, enzimek, hormonok, monoklonális antitestek, vakcinák és véralvadást segítő faktorok. Előre bocsátom, hogy e cikk írásakor a csöppet sem könnyű adatfeldolgozás során komoly meglepetésként ért a géntechnológiával előállított gyógyszerek magas száma. Közel nyolcvan gyógyszerészeti gyakorlatba került hatóanyagról emlékezem meg ebben az írásban (8-10. táblázatok), de ez korántsem sem az összes. Várható – a szabadalmak lejárta után – az erőteljes generikus aktivitás is, ami a hatóanyagok számát 5-10-szeresére emeli majd. Beszéltem nem olyan régen végzett gyógyszerészekkel is, akik azt mondták, hogy a rekombináns hatóanyagokat nálunk csak a kórházi-klinikai szakgyógyszerészetet választók tanulják részletesen, vagyis a patikákban dolgozó kollégáik esetleg nem, s korábbi hatósági találkozásaim – mint a Géntechnológiai Eljárásokat Véleményező Bizottság hajdani elnöke – is arról győztek meg, hogy a gyógyszerészetben nem következett be olyan éles konfrontáció, mint a mezőgazdasági géntechnológia gyakorlatában. Én úgy érzem, hogy máig kevés hazai információ áll rendelkezésünkre. Az elérhető farmakológiai szakkönyv 2016-os változata tartalmazza már a rekombináns gyógyszereket, de a 2011-es világhálón lévő még nem.
A gyógyszerészetben a géntechnológiai terminológia is kissé eltérő. A géntechnológiával módosított mikroszervezetek, sejtvonalak, növények és állatok termékeit rekombinánsnak mondják. Használják a transzfekció (prokarióta genetikai elem működtetése eukariótában) és a génsebészet szavakat is, ez utóbbi igen fejlett eufemizmus (vö. szépelgés), ami ugyan reklámértékű, de különösen a soksejtűek vonatkozásában nagyon távol áll az igazságtól. A rekombináns szó utal arra, hogy az előállítás során az eredeti örökítőanyag módosításra került, s a létrejött transzgenikus szervezet/sejtvonal új típusú, az eredetihez hasonlatos fehérjét vagy peptidet állít elő, amely tisztítás után gyógyszerként használható. Ez elvileg ugyanaz, mintha módosított mikroorganizmus/növény által elállított, minőségében teljesen új, tisztított fehérjefélét (vö. élesztő által előállított hús) vagy étolajat hoznánk forgalomba, ahol a módosított élőszervezet nincs már a termékben. Így kellene szabályozni a CellCap technológiával, Pseudomonas fluoroscens-ben termeltetett Cry-toxin tartalmú rovarölő szereket is (hazánkban nincsenek forgalomban), ahol a fermentáció végén a donor baktériumot elölik, vagyis nincs jelen a készítményben és csak rekombináns Cry-toxint tartalmaz.
Az előállítás módszere
A gyógyszerészeti célú fehérjék és peptidek (ezek a hatóanyagok sokkal nagyobbak, mint a klasszikus, kémiai szintézissel előállított válfajaik) előállítói lehetnek baktériumok (kiemelt szerepű közülük az Escherichia coli), mikroszkopikus gombák (megkülönböztetett faj közülük: Saccharomyces cerevisiae), illetve emlőssejtvonalak (a hörcsögpetefészek-eredetű CHO-sejtvonal – Chinese Hamster Ovary sejtek, és humán sejtvonalak is igen gyakoriak) vagy antitestek (többnyire egér és humán eredetűek). Említik rovarsejtvonalak, transzgenikus növények és transzgenikus állatok felhasználását is.
A baktériumok esetében a plazmidok a génbevitel eszközei. Ezek felnyitása és erre a helyre a kiszemelt transzgén bevitele (transzfekció) a cél. A plazmidok bevitele itt konjugációval is lehetséges, de erre a célra már többféle módszer ismert (lásd a következő részben). A létrejött transzgenikus szervezetet ezt követően zárt rendszerű körülmények között felszaporítják és azok a számukra idegen, funkció nélküli rekombináns fehérje szintézisébe kezdenek (80. ábra). A terméket végül a GM-szervezettől elkülönítik (utóbbit sokszor elölik), és a gyógyhatású fehérje körültekintő tisztítás után kerül gyógyszerként felhasználásra.
A poszttranszlációs módosítás a mikroorganizmusok esetében csekély hatásfokú, vagyis az emlőssejtvonalak és a GM-állatok a természeteshez közelebb álló fehérjéket állítanak elő. Ez azt jelenti, hogy dacára az azonos DNS-nek, a róla átíródó fehérje térszerkezete kismértékben el fog térni attól függően (vö. biohasonló), hogy milyen donorszervezet állította elő.
A transzláció az a folyamat, amikor az örökítőanyagról fehérje képződik. Az aminosavak azonos egymásutánisága nem az egyetlen meghatározója egy biológiailag aktív fehérje minőségének, amely az előállító sejtkörnyezetben kémiai módosítások útján térszerkezeti módosításokon esik át, ami a biológiai aktivitását befolyásolja. A prokarióta (Procaryota) baktériumok glikolizációs (81. ábra), γ-karboxilációs, foszforilációs és szulfatációs képessége igen szerény vagy hiányozhat is. Az Escherichia coli könnyű kezelhetősége tehát nem minden esetben jár együtt a sikeres gyógyszerészeti felhasználhatóságával.
81.ábra: A rekombináns fehérjék glikolizáltságának formái eltérő élőrendszerekben (NAGA – N-acetil-glükozamin; Houdebine, 2009 nyomán)
Valamelyest jobban használhatók az eukarióta (Eucaryota) élesztőgombák, azonban egyik egysejtű rendszer sem alkalmas például monoklonális antitestek előállítására. Problémák keletkezhetnek vakcina-előállításnál is, amennyiben diszulfidhidak nem jönnek létre, ami a működést befolyásolja. A rovarokra épülő rendszerekben a termelhető mennyiséggel vannak bajok. Növényekben a xilóz megjelenése, valamint a terminális sziálsav hiánya vezethet alkalmatlan, hibás fehérjeműködéshez. Ebben az esetben a nyílt termelési rendszer (pollenszórás) ugyanolyan problémákat okoz, mint a mezőgazdasági géntechnológia esetében, sőt az aktív fehérjék ellenőrizetlen termelése élelmiszernövényekben kifejezett megkérdőjelezi ezt a fajta gyógyszertermeltetést. A növények gyógyszerészeti felhasználásához egy időben sok reményt fűztek, de ebből máig csak igen kevés valósult meg.
Az aranyrizs ebből a legismertebb próbálkozás, amelyet hosszúra nyúlt kifejlesztése után 2017-ben engedélyeztek először, de a vele termeltetett provitamin mennyiségével a tárolás után már bajok vannak, vagyis gyógyászati használata nagyon is kérdőjeles. Ezt követte az aranybanán hasonló koncepciója is. A humán szérumalbumin (HSA) egyike azoknak a fehérjéknek, amelyeket vérkészítményben találunk. Éves forgalma a világon 500 tonna fölött van. Bizonyos betegségek esetén hipoalbunémia áll elő; ilyen alakulhat ki például alkoholizmus esetén a májcirrózis tüneteként. Sokféle próbálkozás után jelent meg az OrsHSA rizs, amelyben a szem oldott fehérjéinek akár 10%-a is HSA lehet. Az ecoHSA (Genlantis) patkánykísérletekben kevésbé bizonyult allergizáló hatásúnak, mint a vérplazmából tisztított HSA.
A transzgenikus állatokkal termeltetett rekombináns fehérje minősége a legjobb, azonban a biológiailag aktív vegyületek eltúlzott mennyiségei kifejezetten hátrányosan érinthetik a termelő állatok egészségét, ami az állatvédők tiltakozását válthatja ki. Állatoknál a vér, az általuk termelt tej és tojásfehérje azok, ahonnan rekombináns fehérjék/peptidek jó minőségben kinyerhetők. Az ATryn (rEVO Biologics) nevű véralvadásgátlót például transzgenikus kecskék tejéből állítják elő (8. táblázat), és a hozam 3 g antithrombin/l tej.
A gyógyszerként használatos rekombináns fehérjék
A géntechnológiai munkától hosszú út vezet el az alkalmazáshoz. A választott modellel való termeltetésnek hatékonynak és rentábilisnak kell lennie. Nem véletlen, hogy igen sok közülük fölöttébb drága a klasszikus gyógyszereinkhez viszonyítva. A 2014-ben megjelent pembrolizumab (Keytruda infúzió – Merck Sharp & Dohme), amit bizonyos rosszindulatú betegségek ellen használnak például ~1,1 millió forintba kerül, s az egyhavi kezelés ennek közel háromszorosa. A nagy molekulatömegű fehérjéknek a szervezetbe való bejuttatása, az ott hosszabb ideig való megmaradása, majd a célhelyre való jutása mind olyan kérdések, amelyeknek megoldása nem egyszerű. A rekombináns gyógyszerek egyik módosítási technológiáját pegilációnak hívják. Ez esetben polietilén-glikol hordozóról (drug delivery system) van szó, amely a fehérje-hatóanyag számára a célhely elérését segíti. Ez a módszer csökkenti a fölösleges immunválaszokat, és növeli az aktív keringési időt.
8.táblázat: Géntechnológiával előállított gyógyszerhatóanyagok 1 (CK – citokin, IL – interlukin; IF – interferon; IM – immunmoduláns; VA – véralvadás; visszavont – piros; hazánkban elérhető – zöld)
A gyógyhatású fehérjék előállítása korábban állati szervek feldolgozásán alapult, illetve humán vért (közel tízezer fehérjét tartalmaz) is feldolgoztak. A termék sok esetben hordozhatott addig ismeretlen eredetű kockázatot, hiszen olyan nem kívánatos fehérjék kerülhetnek bele, ami többlet-immunreakciót vált ki, illetve addig ismeretlen kórokozók (vírusok és prionok) kerülhetnek bele. A kezdetekben a HIV terjedésének is ismert formája volt. A rekombináns fehérjék ezt a rizikót kiküszöbölik. A véralvadással kapcsolatos rekombináns gyógyszereink egyike a legkorábbiaknak (8. táblázat). Az állatklónozás kezdetén világhírnevet szerzett Dolly bárány is olyan transzgenikus állat volt, ami a tejében humán véralvadás-gátló IX faktort termelt. A testi sejtmagra alapozott klónozás éppen ezt a tulajdonságát másolta.
A pegilált citokinekhez tartozó pegfilgrastim a legnagyobb gazdasági siker a 8. táblázat hatóanyagai közül. A neutropénia nevezetű kórképnél alkalmazzák, ami kemoterápia esetén gyakorta alakul ki. Segítségével a normális immunállapot hamarabb visszaállítható.
A rekombináns gyógyszerek közül a legjelentősebb kereskedelmi siker a mab végű hatóanyagokhoz fűződik, amelyek monoklonális antitesteket jelentenek (9. táblázat). A gyógyászat autoimmun- és rosszindulatú betegségek esetében kifejezett várakozással tekint erre a területre. A klinikai kipróbálás haladottabb fázisaiban ma igen sok újat vizsgálnak közülük, vagyis a leggyorsabban expandálódó terület. A rekombináns antitestek egér (omab), egér/humán-kimérák (ximab), humanizált (itt az állati rész kisebb arányú; zumab) és humán (umab) antitestek is lehetnek.
10.táblázat: Géntechnológiával előállított gyógyszerhatóanyagok 3 (EN – enzim; HO – hormon; visszavont – piros; hazánkban elérhető – zöld)
A rekombináns gyógyszerek első sikere kétségtelenül a rekombináns inzulin volt (10. táblázat). Ma Esherichia coli (Eli Lilly, Sanofi-Aventis) és Saccharomyces cerevisiae (Novo Nordisk) eredetű készítményeket vásárolhatunk. Megkülönböztetünk rövid (Actrapid), ultragyors hatású inzulinokat (Humalóg, Novorapid), illetve közepes (Inzulatard, Humulin N) és hosszú hatástartamúakat (Ultratard, Levemir, Lantus). A hormonok területén a generikus fejlemények kivételével nem várnak jelentős bővülést.
A felsorolt gyógyszereket végig tekintve azt láthatjuk, hogy több, nehezen gyógyítható betegség, kemoterápia és transzplantáció tüneteinek enyhítésére nyílik ezen az úton lehetőség. Különösen vonatkozik ez a nehezen kezelhető rosszindulatú betegségek elleni gyógyszerekre. Megjelent a rekombináns területen a termékenységi programok (IVF, in vitro fertilizáció) egyik-másik gyógyszere is. A személyre szabott gyógyszerek megvalósulásának kora (ez ma gazdasági oldalról gyermeteg álmodozásnak tűnik) nem érkezett el, de előrelépés történt olyan területeken is, ahol ez fehérjegyógyszerek nélkül nem ment volna.
A rekombináns gyógyszerek piaca
Ezen a területen is gyakori, hogy kisebb innovatív géntechnológiai cégek jelennek meg a fejlesztésben, amelyek közül a sikereseket a termékeikkel együtt felvásárolják a multik. A 2017-es piacvezetők között sorolhatjuk fel az AbbVie, Amgen, Bayer, Merck, Pfizer, Roche és Sanofi-Aventis cégeket. A top 15 legjobban fogyó gyógyszerhatóanyag közül 2017-ben 11-et rekombináns technológiával állítottak elő. 2017-ben az adalimumab hatóanyag (AbbVie) – hasonlóan mint 2016-ban – egymaga ~18 milliárd US $ forgalmat bonyolított (82. ábra). Az immunszupresszáns hatású monoklonális antitestből – amit artritisz, pszoriázis, Crohn-betegség és Bechterew-kór esetében alkalmaznak elsősorban – négy injekció 275 ezer forintba kerül, vagyis a hozzáférés többnyire csak a tehetősek számára elérhető lehetőség. Az inzulinpiacon ma igen sok készítmény található és a Novo Nordisk a piacvezető.
2012-ben a termékek piacán az anti-TFN– (~27 milliárd US $) és a daganatellenes antitestek (~24 milliárd US $) valamint az inzulin-hatóanyagok (~19 milliárd US $) vezettek. Az anti-TFN (tumor necrosis factor) gyógyszerek az autoimmun betegségek (artritisz, Crohn-betegség, lupus stb.) elleni gyógyszerezés sikereként említhetjük. Az anti-TFN gyógyszerek -utáni 2017-es bevétel, csak a top 15 szerint ~40 milliárd US $ körül van, míg a daganatellenes antitestek piaca is ~30 milliárd US $ fölé került, vagyis öt év alatt a piacbővülés igen erőteljes. A forgalom bővülésének részbeni oka viszont az ezen a területen bekövetkező drasztikus áremelkedés is.
A szklerózis multiceps gyógyszereknél például a Copaxone (glatiramer, Teva) ára az 1996-os bevezetési 8,3-ról 2017-re 91,4 US $- ra emelték, ami tízszeresnél is magasabb. Hasonlóan az 1996-ban bevezetett Avonex (interferon beta-1a, Biogen – 8,6 → 87,3), az 1993-tól ismert Betaseron (interferon beta-1b, Bayer, 11,5 → 91,3) és a 2002-ben bejegyzett Rebif (peginterferon beta-1a, Merck-Serono, 15,3 → 91,0) esetében. A bevezetéskori kedvezményes rekombináns interferon árak tehát mára rendkívüli magasságokba szöktek.
2012-ben a legtöbb rekombináns gyógyszer az emlőssejtvonalakhoz (~52%) kötődött, ezt az Escherichia coli (~24%) és a Saccharomyces cerevisiae (~20%) követte. Igen csekély hányad (~4%) tartozik a többi donorszervezethez.
82.ábra: 2017-ben a top 15 legnagyobb hasznot hozó gyógyszerészeti hatóanyagok (Megjegyzések – rekombináns hatóanyagok színesek: kék – anti-TFN, lila – daganatellenes, zöld – hormonális, sárga – vakcina, piros – citokin, fehér – nem rekombináns hatóanyag; a nyilak a 2016-os forgalomhoz képest 10%-ot meghaladó változásokat mutatják)
A géntechnológia sikeressége a gyógyszerészetben átütő. Nem jelenti ez azt, hogy mindez a mezőgazdasági válfajára is kiterjeszthető lenne (miközben az itteni termékbővülés még nagyobb), hiszen az eltérések nagyon lényegiek. Az esetről esetre való termékbírálat nem kerülhető meg, amit a hazai pro-GMO szószólói valahogy rendszeresen elfelejtenek. A hazai törvényi szabályozás ma korszerűtlen és genetikai értelemben elavult. A géntörvény alkotói európai szinten sem hoztak létre egységes szabályozást, s mivel hazánkban a mezőgazdasági tárcánál fogalmazták ennek első jogi változatát, az egyéb területek (textil-, élelmiszer- és gyógyszeripar) szabályozása máig nagyon bizonytalan, és szerintem nem is megfelelően illeszkedő. A fenti tartalom számomra némi magyarázattal bír az egészségügy nagy fokú hallgatagságára a mezőgazdasági géntechnológia ügyében, hiszen talán arra gondolnak, hogy a mezőgazdaság területén tapasztalható Európai Uniós szigor a gyógyszerészet területére is átterjedhet, vagyis a korai egészségügyi megszólalások előbb ritkábbá váltak, s ma már csak sporadikusak.
Nem tudom végül megkerülni az általános tájékozatlanságot, ami a rekombináns gyógyszerek körül van. Rekombináns inzulint használó ismerőseim többsége nem tudja mit jelent a gyógyszerén a megkülönböztető felirat (recombinant, rDNA). Sem az orvos, sem a gyógyszerész nem világosította fel őket erről. Nem tartozna rájuk? Az egészségügyiek itt is úgy gondolják, úgysem értené meg a beteg, vagyis hiábavaló próbálkozás, elvesztegetett idő lenne? Ismét a genetika oktatásának hazai szegényessége felé kanyarodtunk vissza, amin változtatni illene. Hozzátehetem persze, hogy inzulin esetében – a géntechnológia elutasítása esetén (nem látom itt ennek a jó okát) – ma már nem lenne megoldás, mert a gyógyszerpiacon csak rekombináns változatok léteznek.
Darvas Béla
Nélküled nincsenek sztorik.
Bankkártya
Átutalás
PayPal
1%
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Támogasd a munkánkat 10 ezer forint adománnyal, mi pedig megajándékozunk egy pólóval. Katt a részletekért.
Üvegvisszaváltással
Támogasd a munkánkat palackvisszaváltással, kattints az üvegvisszaváltós oldalra, mentsd el a kódunkat, és használd azt a Repontoknál!
Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
(Biotechnologikaland No76) Előszó A GMO-lobbi hatására az Európai Bizottság javaslata (címábra) komoly visszhangra talált Európában. A javaslatok közül NGT1 esetében...
(Biotechnologikaland No75) Barabás Zoltán Biotechnológiai Egyesület kontra GMO-Kerekasztal A Barabás Zoltán Biotechnológiai Egyesület lépett hazánkban először abból a célból, hogy...
(Biotechnologikaland No73) Előszó: Ez a cikksorozat eredetileg a véleményvezérek (nemzetközi és hazai) ismeretterjesztő lapokban megjelent legfontosabb állításait mutatta volna be...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!