Hétköznapi tudománypolitika. Alulnézet, ahol a csizma talpa a meghatározó élmény. Karcolatok a mezőgazdasági géntechnológiáról és az agrokemizálásról, tudományos hírek értelmezése
A biokontamináció jelensége főként a tengeri halakat érinti, amennyiben a fehérjebomlás korai fázisában erőteljes hisztamin-képződés indul, ami ún. scombroid típusú ételmérgezést okoz. Ebben az adatbázisrészben tartja számon a RASFF rendszere a csattanó maszlag termésével (zöldbab) vagy magjaival szennyezett (köles, pohánka és cirok) tételeket. Ez a probléma hazánk köleskészítményeit is többször érintette. A gyakorta talált biotoxinokat valamilyen, többnyire a tengeri kagylófélékkel együtt élő alga- és planktonfélék termelik, és többféle okú, igen súlyos ételmérgezéseket okozhatnak. E két csoportban feltárt ügyek általában veszélyes minősítést kapnak. A tengeri halakat érintő parazita problémákat meghatározóan Anisakis fonálféreg-fajok okozzák. A nem kellően főzött/sütött parazitált halak elfogyasztása általában allergiás problémákat okoz.
Három kisebb adatbázisrészt veszünk most szemügyre, amelyek valamely – a termelés szempontjából nemkívánatos – élőszervezettel vagy biológiai hatással hozhatók kapcsolatba. A biokontamináció biológiai eredetű vegyületekkel való szennyeződést jelent. A RASFF adatbázisában 2016 végéig 619 esetet találunk. Az adatbázis viszonylagos nagyságára jellemző, hogy tizedrésze a mikotoxinos szennyezésnek. Évi ~50 esetről beszélhetünk.
Az esetek 2012 kivételével (amikor a kockázatelemzés minden területen kitűnt a bizonytalanságával) a súlyos kockázati kategóriába tartozik (51. ábra). 2012 óta 2016-ig 219 esetet találtak. Az idetartozó esetek 90%-a az élelmiszer magas hisztamin-tartalmával kapcsolatos. Ez főként tengeri halakkal (pl. tonhal, makréla, szardínia, marlin) kapcsolatos ételmérgezésekből ismert (scombroid szindróma), amikor a fehérjebomlás kezdeti szakaszában a hisztamintartalom jelentősen megemelkedik.
51.ábra: A RASFF biokontaminációs, biotoxinos és parazitás esetei 1997-2016 között
A szennyeződések közel ~10%-a atropin volt, ami gyakran szkopolamin-szennyezéssel társul. A szennyezés csattanó maszlaggal (Datura stramonium) szennyezett köles, cirok, hajdina és kukoricatermékekben fordul elő, ahol a terménykezelésnél nem sikerült kellően elválasztani e mérgező gyomféle magját/termésrészeit a haszonnövénytől. Hazánkban is visszatérő probléma (kukoricásaink szegélyén például gyakori gyom) és akár biotermékekben is előfordulhat, ahol a kémiai gyomirtás nem megengedett. Ez a köles termesztésében súlyos problémát okoz, mert a két növény maghozása azonos időpontra esik és a magjaik hasonló alakúak és nagyságúak. Persze a maszlagé fekete, de ezt a rosta nem érzékeli. 2016 év elején Mézes Miklós mesélte, hogy egy sertéstelepen egy tucat vemhes disznó pusztult el, mert leállt a szívük. Kiderült, hogy a takarmányukban szennyezett cirok került, abban pedig annyi csattanómaszlag-mag, ami egy „elefántnak is elég lett volna”. 2016 végén a NÉBIH „Tesco Organic” biokölesgolyókat vont ki a hazai forgalomból a magas alkaloidatartalom miatt (95. kép).
95.kép: 2016. őszén maszlag-okozta szennyeződés miatt kivont Tesco Organic kölesgolyó termékek (Fotó: NÉBIH)
A hazai fórumozók között felvetődött, hogy ez valamiféle lejáratás része, de nem erről van szó. A RASFF adatbázisában 2016-ban találunk magyarországi adatot. Köleslisztben Ausztria atropint (24 µg/kg) és szkopolamint (10 µg/kg) mutatott ki. 2015-ben Ausztria atropint (0,3 mg/kg) és szkopolamint (0,4 mg/kg) talált a magyar kölesgolyóban. 2014-ben atropint (46 µg/kg) és szkopolamint (25 µg/kg) talált köleslisztben. 2009-ben Szlovénia atropint (110 µg/kg) és szkopolamint (47 µg/kg) mutatott ki magyar hajdinalisztben. 2006-ban és 2007-ben Ausztria maszlagtermést talált magyar zöldbab-konzervekben. 2006-ban Ausztria maszlag magokat (130 db/kg) talált ökológiai termesztésű kölesben. Ezt az osztrák és magyar termékben is megtalálta. Ez évben Németország is jelezte ezt a problémát. Azt mondhatjuk tehát, hogy az Európai Unió elsősorban Ausztria mérései alapján folyamatosan jelzi ezt a problémát, ami az egyébként kitűnő hazai statisztikát rontja.
A biotoxinok csoportban a tengeri élőlények (főként puhatestűek) által termelt toxinokat gyűjti külön ez az adatbázisrész, amely 2017-ig 446 figyelmeztetést tartalmaz, vagyis az előzővel együtt már ezres nagyságrendű esetről van szó. 2011-ben mértek kiugró értéket (51. ábra). 2012-2016 között ~100 esetet találtak. Az esetek több mint 90%-a a súlyos kockázati kategóriába tartozik.
Nálunk kevéssé ismert, tengeri élőlényektől származó toxinok tartoznak ide. Az emlékezetvesztéses kagylómérgezést (amnesic shellfish poisoning, ASP) a domoinsav; az azaspirsavas kagylómérgezést (azaspiracid shellfish poisoning, AZP) az azaspirsav, amit tengeri algák termelnek; a hasmenéses kagylómérgezést (diarrhoeic shellfish poisoning, DSP), ami a leggyakoribb (52. ábra) a tengeri planktonok (Dinophysis és Phalacroma fajok – 96. kép) által termelt okadainsav; a paralízises kagylómérgezést (paralytic shellfish poisoning, PSP) tengeri algák, planktonok és páncélos ostorosok által termelt, idegméreg hatású saxitoxin okozza. Kagylófélékben fordulhatnak elő a tetrodotoxinnal (gömbhalakban is) és a yessotoxinnal együtt. Rajtuk kívül a halak húsában előforduló ciguatoxin és Staphylococcus eredetű enterotoxin említhető még. A kagylókkal kapcsolatos figyelmeztetés újabb állomásához érkeztünk, azoknak javasolt ilyen ételek készítése, akiknek ebbéli tudása jelentős.
52.ábra: A RASFF adatbázisában a biotoxinok gyakorisága 2012-2016 között
96.kép: Hasmenéses kagylómérgezéshez (DSP) vezető planktonok: A – Dinophysis acuta, B – D. acuminata, C – D. sacculus, D – D. fortii, E – D. norvegica, F – Phalacroma mitra, G – D. ovum, H – P. rotundatum, I – D. infundibula, J – D. tripos, K – D. caudata és L – D. miles (Reguera és munkatársai nyomán/Elsevier)
Növényi eredetű toxinok közül tápokban az őszi kikerics (Colchicum autumnale) által termelt kolhicint és a pirrolizidin alkaloidákat említhetjük diabetikus élelmiszerekben, míg gombák közül az anyarozs (Clavicens purpureum) előfordulását rozstételekben.
A parazitafertőzések többnyire fonálférgeket takarnak és főként tengeri halakat érintenek. Meglepően nagyszámú, hatszáz fölötti a találatok száma, viszont azon túlmenően, hogy az élelmiszerekben való előfordulásuk undorító, nem veszélyes besorolást kapnak a kockázati értékeléskor. 2009-2012 között emelkedett esetszámot mértek (51. ábra). 2012-2016 között ~100 esetet tartanak összesen nyilván. Az esetek több mint 90%-át teszik ki az Anisakis fonálféreg-fajokkal fertőzött makréla, tőkehal, ördöghal (Lophius piscatorius), szardínia és abroncshal (Lepidopus caudatus) szállítmányok. Néha galandféregfajok (Bothriocephalus latus, Acanthocephalus sp.) is előfordulhatnak. Fentiek miatt a halhús nyers fogyasztása kockázattal jár (vö. japán konyha). Az Anisakis fajok lárvái rákféléket fertőznek. Onnan kerülnek át az ezeket fogyasztó halakba és tintahalakba (97. kép), végül azok elfogyasztásával jutnak a delfinekbe, bálnákba vagy fókákba, ahol szaporodni is képesek. A nem kellően főzött/sütött halakkal jutnak az emberi szervezetbe, ahol allergiás reakciót válthatnak ki (anisakiasis). Az emberben ritkán okoznak komolyabb betegséget, nem képesek szaporodni, vagyis számukra az ember nem megfelelő gazda.
97.kép: Anisakis fertőzés tengeri hal testüregében (Fotó: Rafa Piragua)
Külön monitorozzák és egy kisebb adatbázisban gyűjtik a fertőző szivacsos agyvelőgyulladás (transmissible spongiform encephalopathies, TSEs) típusú betegségek körét. Itt marhahúsoknál a BSE (bovine spongiform encephalopathy) bizonylat hiánya súlyos kockázati tényezőnek minősül.
A következő rész címe: Élelmiszer-biztonsági körjárat Európában (10) – Élelmiszer- és takarmány-adalékok (Fapados agrokemizálás No23)
Darvas Béla
Nélküled nincsenek sztorik.
Bankkártya
Átutalás
PayPal
1%
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Támogasd a munkánkat 10 ezer forint adománnyal, mi pedig megajándékozunk egy pólóval. Katt a részletekért.
Üvegvisszaváltással
Támogasd a munkánkat palackvisszaváltással, kattints az üvegvisszaváltós oldalra, mentsd el a kódunkat, és használd azt a Repontoknál!
Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
(Fapados agrokemizálás No62) Az Agrárminisztérium Növényvédelmi Bizottsága a nyilvánosság teljes érdektelensége mellett tesz-vesz, végzi a formális munkáját. 2019-ben a Greenpeace...
(Fapados agrokemizálás No61) A nevében az Orbán-kormányok alatt folyamatosan változó mezőgazdasági tárca (Vidékfejlesztési Minisztérium → Földművelésügyi Minisztérium → Agrárminisztérium) folyamatosan...
(Fapados agrokemizálás No59) Előszó: Ez egy ismételten megjelent írás. Első megjelenése 2024. november 3-án volt. Bizonyíték erre a ’Környezetbarát mezőgazdaság’...
(Fapados agrokemizálás No57) Egyrészt itt van nekünk a hatodik tömeges fajkihalás rémképe (címábra), vagyis ebből következően a Földet ért bolygóközi...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!